Katılım BankacılığıMevzuat

Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nden deprem bölgesi için prensip karar

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), depremden etkilenen banka müşterilerine yönelik tavsiye niteliğinde prensip kararları aldı.

TKBB’den yapılan açıklamaya göre, Birlik Yönetim Kurulunca depremde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşüldü.

Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile yapılan istişarelerde, bankaların önlemleri ve çalışmalar değerlendirildi. Bu kapsamda tavsiye niteliğinde bazı prensip kararları alındı.

Buna göre, depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde, bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenecek.

Ayrıca, borçların ödenmesinde ve kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek kolaylıkların sağlanması konusunda üyelere tavsiyede bulunulacak.

Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı, işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimleri Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılacak.

Deprem bölgesinde bulunan müşterilerin finansal erişimini kolaylaştırmak amacıyla, ortak hizmet sunan ATM’lerden herhangi bir masraf ödemeksizin yararlanılabilecek.

Felaketten etkilendiklerini düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterileri, taleplerini bankalara iletecek. 

DEPREMDEN ETKİLENEN BANKA MÜŞTERİLERİNE YÖNELİK ALINAN YÖNETİM KURULU KARARINA İLİŞKİN KAMUOYU DUYURUSU

Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Kilis, Osmaniye, Adana, Adıyaman ve Çevre İllerimizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun.

Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Kilis, Osmaniye, Adana, Adıyaman ve Çevre İllerimizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile yapılan istişarelerde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:

  • Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde, bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,

  • Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek kolaylıkların sağlanmasına,

  • Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılmasına,

  • Deprem bölgesinde bulunan müşterilerimizin finansal erişimini kolaylaştırmak amacıyla, ortak hizmet sunan ATM’lerden herhangi bir masraf ödemeksizin yararlanabilmesine,

  • Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda kamuoyuna bilgi verilmesine,

Zor zamanlardaki sorunları aşmanın yolunun birlik ve beraberlikten geçtiği bilinci ile hareket etmeye çalıştığımızı vurgulayarak kamuoyu bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

Türkiye Katılım Bankaları Birliği


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir