Katılım Bankacılığı

Kuveyt Türk ‘İhracat Bedeli Kabul Belgesi’ hizmetini dijitale taşıdı

Kuveyt Türk, katılım finans alanında bir ilki hayata geçirerek İhracat Bedeli Kabul Belgesi (İBKB) işlemlerinin artık fiziki şubeye gitmeksizin online ortamda ‘internet şube’ üzerinden yapılabileceğini duyurdu.

Kuveyt Türk’ün katılım finans alanında bir ilk olan yeni hizmetiyle, İhracat Bedeli Kabul Belgesi işlemleri fiziki şubenin yanı sıra artık ‘internet şube’ üzerinden de yapılabiliyor. 

Daha önce sadece fiziki şubeler aracılığıyla yapılabilen İhracat Bedeli Kabul Belgesi işlemleri, artık hem daha tasarruflu hem de daha hızlı ve kolay şekilde internet şube üzerinden de yapılabiliyor.

Bu hizmet sayesinde Kuveyt Türk müşterileri, fiziki şubenin yanı sıra internet şube üzerinden İBKB düzenleyip listeleyebiliyor ve süreçleri dijital ortamdan takip edebiliyor.


Hizmetten hangi ihracatçı firmalar, nasıl yararlanabilecek?

İhracat Bedeli Kabul Belgesi (İBKB), ihracat bedellerinin yurda getirildiğini ve İhracat Genelgesi’nde belirtilen oranda dövizin bankalar aracılığıyla Merkez Bankası’na satılmasını sağlayan bir belgedir. 

Firmalar, ilgili hizmetten yararlanırken TCMB’nin belirlemiş olduğu saatler aralığında ilan edilen kurlardan döviz satış işlemi gerçekleştirebiliyor. Kuveyt Türk, USD-EURO-GBP döviz cinslerinden İBKB oluşturma seçeneği de sunuyor.

İnternet şube üzerinden gerçekleştirilebilen yeni hizmetle, yapılan İBKB işlemleri görüntülenebiliyor ve listelenebiliyor. 

İlgili hizmetten yararlanabilmek için firmaların gümrük beyannamesi oluşmuş ve hesaba ihracat bedelinin gelmiş olması gerekiyor. Hizmetten ihracat yapan tüm KOBİ, ticari ve kurumsal müşteriler yararlanabiliyor.İhracat Bedeli Kabul Belgesi (İBKB) Özellikleri

  • İlgili hizmet, İBKB oluşturma ve listeleme seçeneği sunmaktadır.

  • %40’ı veya üzerinde istenilen oranda döviz satışı yapılabilir.

  • İlgili hizmetten yararlanabilmek için gümrük beyannamesinin oluşmuş ve ihracat bedelinin hesaba gelmiş olması gerekmektedir.

  • USD-EURO-GBP döviz cinslerinden İBKB oluşturma seçeneği mevcuttur.

  • Kobi, ticari ve kurumsal müşteriler yararlanabilir.

  • 08:00 – 15:59 saatleri arasında işlem yapılabilir.

  • İlgili hizmetten yararlanılırken Merkez Bankası tarafından 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00 saatlerinde açıklanan TCMB Döviz Alış kuru kullanılmaktadır (Saat 08:00 ile 10:00 arasındaki işlemlerde bir önceki gün 15:00’te açıklanan kur kullanılmaktadır).  

  • İBKB işlemini iptal etme talebiniz olması halinde şubenizle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir