Finansal TeknolojilerKatılım Finans Kuruluşları

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) nedir?


1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulan ve 2020 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.’nin hâkim hissedarı olduğu Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. (BKM) ödeme sistemleri ekosistemine güvenli ve hızlı çözümler üreten teknoloji odaklı bir kurumdur.

Verimli operasyonları ve yüksek işlem hacmi ile dünyada alanında örnek gösterilen BKM, güçlü teknik donanım ve insan kaynaklarıyla ödeme sistemlerinde perakende sektörüne, kamuya ve bireylere en iyi hizmeti sunmaya odaklanmıştır.

Bugün, dijital ödemelerin gelişimine katkıda bulunmayı görev edinen BKM, milli temel altyapılar ve sistemler geliştirerek ekosistemde verimlilik, kolaylık, hız, güvenlik ve güvenilirlik kazandırmayı hedeflemektedir.

BKM işleticisi olduğu Yurtiçi Takas ve Hesaplaşma Sistemi (YTHS) adındaki ödeme sistemi ile banka kartları, kredi kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan işlemler dolayısıyla bankalar ve kart faaliyeti gerçekleştiren diğer kuruluşlar arasındaki ödemelerin gerçekleşmesi için gerekli takas ve mutabakat hizmeti sunmaktadır. YTHS’nin mevcut durumda 33 katılımcısı bulunmaktadır.

BKM’ye ödeme sistemi işleticisi olarak faaliyet izni verilmiş ve söz konusu Karar, 19 Haziran 2015 tarih ve 29391 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.


Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart uygulamaları içinde bulunan Üyeler ve işlem tarafları arasında uygulanacak prosedürleri geliştirmek, standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak kararlar almak, Türkiye genelinde Üyeleri ve BKM’ den hizmet alan taraflar için uygulamalar ile yurt içi kuralları oluşturmak, Üyeler arasındaki takas ve hesaplaşmayı yürütmek, yurt dışı kuruluş ve komisyonlarla ilişkiler kurmak ve gerektiğinde Üyelerini bu kuruluşlarda temsil etmek, ödeme sistemleri içerisinde; nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmek, halen hizmet kullanıcıları tarafından devam ettirilen işlemleri daha güvenli, süratli ve daha az maliyetli tek bir merkezden yürütmek, BKM’ nin ana faaliyetleri arasındadır.


BKM’nin Amaçları Nelerdir?

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) amacı, bankacılık işlemlerinde hiçbir nakit kullanımına ihtiyaç kalmadan tamamen kartlı işlemler yoluyla tüm ödeme ve para transferlerinin problemsiz bir biçimde gerçekleştirilebilmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılacak olan her şey BKM’nin görevleri arasındadır.

BKM 2011’de başlattığı “BayBayNakit” kampanyası ile, Türkiye’de kart kullanım bilincini ön plana taşımayı hedeflemiştir. Nakit kullanımı yerine banka kartı kullanımının yer almasının topluma, çevreye, devlete, ticarete ve tüketicilere katkılarını vurgulamaktadır.Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Görevleri Nelerdir?

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • BKM amaçlarına ulaşmak amacıyla gerekli olan her türlü altyapı ve platformun kurulması.
 • Kurulan altyapı ve platformların işletilmesi ve geliştirilmesi.
 • Kartlı ödeme sistemlerinde ortaya çıkabilecek her türlü ortak problemin çözümünün sağlanması amacıyla araştırma ve geliştirme yapılması.
 • Bankalar arasındaki iletişim ve iş birliğinin desteklenmesi.Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Ürünleri Nelerdir?

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) ürün ve hizmetleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • BKM Express
 • 3-D Secure güvenlik işlemleri
 • Troy
 • En yakın ATM
 • Temassız ödeme işlemleri
 • NFC projeleri
 • POSPara
 • Yurtiçi takas
 • Switch
 • Kamu tahsilat çözümleri


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir