EtkinliklerSosyal Finans

KazanForum, Helal Pazar’ın açılışıyla başladı


“Rusya-İslam Dünyası: KazanForum 2024”, Uluslararası Kazan Helal Pazarı’nın açılışıyla başladı.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen uluslararası forum, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da 19 Mayıs’a kadar devam edecek.

KazanForum’dan yapılan açıklamaya göre, Rusya ile İslam ülkeleri arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin ele alınacağı etkinlik, ülkenin Müslümanlara yönelik ticaret platformu Uluslararası Kazan Helal Pazarı’nın açılış seremonisiyle başladı.

Dünyanın birçok yerinden getirilen 4 bin 500 helal standartlı ürünün ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu pazarda, İslam dünyasının önde gelen üretici firmalarına ait helal sertifikalı gıda, giyim, aksesuar, kozmetik ve diğer tüketim malları satın alınabiliyor.

Açıklamada, açılışta yaptığı konuşmaya yer verilen Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov, küresel helal ürün piyasasının geliştiğini belirterek, Tataristan’ın 100’den fazla helal gıda üreticisi olduğunu bildirdi.

Minnihanov, Tataristan’daki helal pazarın katılımcılarının ticari bağlantılar kurmasına olanak sağladığını vurgulayarak, pazar kapsamında Rusya’nın bölgelerinden ve diğer ülkelerden gelen çeşitli ürünlerden oluşan geniş ürün yelpazesi bulunduğundan bahsetti.

Daha sonra Minnihanov, pazardaki stantları gezerek katılımcı şirketlerin yöneticileriyle görüştü.


Ekonomik oturumlar bugün başlıyor

Rusya-İslam Dünyası: KazanForum 2024 kapsamında, Rusya ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler arasındaki ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, sosyal ve kültürel bağların güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Bugün başlayacak ekonomik oturumların ana konuları arasında uluslararası işbirliği, İslami finans ve yatırım, helal pazar, bilim ve teknoloji, insan kaynakları, turizm ve kültür olacak.

Ayrıca forum kapsamında, “Yunus Ahmetzyanov Uluslararası İslam Ülkeleri Genç Şefler Turnuvası” ve Modest Fashion Day gibi kültürel etkinlikler de düzenlenecek.

Kültürel etkinlikler de gerçekleştirilecek

Forumda gezi, moda gösterileri ve genç şefler turnuvası gibi kültürel etkinlikler de organize edilecek.

Ziyaretçiler, “Modest Fashion Day”de İslami modadaki son yenilikler ve farklı ülkelerdeki tanıtım fırsatları hakkında bilgi edinebilecek.

Forum kapsamında çeşitli ülkelerden şeflerin katıldığı yarışma da düzenlenecek. “Yunus Ahmetzyanov Uluslararası İslam Ülkeleri Genç Şefler Turnuvası”nda yemek pişirme kültürünü sanata dönüştüren uluslararası şefler yarışacak.

Uluslararası emlak pazarı fuarı ilk kez gerçekleştirilecek

Forum, “Uluslararası Emlak Pazarı (IPM) Fuarı”na da ilk kez ev sahipliği yapacak.

Mimarların, yatırımcıların, finans kuruluşlarının ve şirketlerin gayrimenkul, inşaat, tasarım ve şehircilik alanındaki potansiyel ve hizmetlerini tanıtacakları fuara, Afrika, Orta ve Doğu Asya’dan şirketlerin katılımı bekleniyor.

Fuar, uluslararası inşaat ve emlak piyasası ile sektör eğilimleri hakkında daha fazla bilgi edinme ve etkili iş bağlantıları kurma fırsatı sağlayacak.

İslami finanstan yatırıma, sanayiden lojistiğe, turizmden teknolojiye, tıptan spora ve helal endüstriden medyaya kadar birçok farklı alanda oturumların düzenleneceği forum 19 Mayıs’ta sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir