Finansal TeknolojilerKatılım Finans Ürünleri

“Fıkhî Açıdan E-Ticaret İşlemleri”

Diyanet TV’de her hafta yayımlanan Dini Gündem programında “Fıkhî Açıdan E-Ticaret İşlemleri” konusu konuşuldu.

İslam ticaret ilkeleri bağlamında e-ticaret işlemlerinin konuşulduğu programda Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Seracettin Yıldız ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mustafa Çakır konuk oldu.

Programı izlemek için;Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Seracettin Yıldız Kimdir?

1982 yılında Erzurum-Horasan’da doğdu. İlköğretimi bitirdikten sonra İstanbul Erenköy Kur’an Kursunda hafızlığını tamamladı. Hafızlıktan sonra bir yandan eğitimini devam ettirirken diğer yandan da özel Arapça eğitimi gördü.

Vatani görevini yaptıktan sonra 2002-2005 yılları arasında Pendik’te fahri imam-hatiplik görevinde bulundu. 2006-2010 yılları arasında özel sektörde bir şirketin çeşitli kademelerinde yönetici olarak çalıştı. 2010 yılında bu alandaki görevlerini bırakarak Niğde-Bor İlçesi Kemerhisar kasabasında sözleşmeli imam-hatip olarak göreve başladı. Aynı yıl açıktan atama ile İstanbul-Başakşehir ilçesinde imam-hatiplik görevine devam etti. 2013 yılında girdiği sınavı kazanarak Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcılığına atandı.

Uzmanlık tez konusu olan “Kredi Kartlarının Fıkhî Açıdan Değerlendirilmesi” adlı çalışmasını tamamlayıp 09 Aralık 2016 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı olarak atandı. Halen “İktisadi Hayat ve Sağlık” komisyonuna bağlı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Özel çalışma alanları bankacılık, sigortacılık, faiz, fintek ve paradır.


Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamlayan Yıldız, 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Bilim Dalında “Kredi Kartı Uygulamasında Banka ile Üye İşyeri Arasındaki İlişkinin Fıkhî Durumu” konulu yüksek lisansını tamamladı. 25.12.217-25.12.2018 tarihleri arasında Pakistan’da araştırmacı olarak bulundu.

2016 yılında İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Anabilim Dalında başlamış olduğu “Tasarruf Kavramının İslam İktisadı Perspektifinden Değerlendirilmesi” konulu doktorasına devam etmektedir. Bazı ulusal ve uluslararası çalıştay, sempozyum ve toplantılara tebliğci olarak katılmıştır. Yıldız, evli ve bir çocuk babası olup Arapça bilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir