Katılım Bankacılığı

Hayat Finans’tan ilk kar-zarar ortaklığı finansmanı Dolubatarya’ya


Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans, Kâr-Zarar Ortaklığı yöntemi ile sunduğu finansman ürünleriyle, çevresel ve sosyal etkisi olumlu olan projelere finansal destek sağlıyor.

Sürdürülebilir ve çevresel etkileri gözeten finansman çözümleri ile ülkemizin net sıfır hedefine katkıda bulunmayı hedefleyen banka, bu kapsamda ilk finansmanını verdiğini duyurdu.

Türkiye’nin dijitale doğan ilk bankası Hayat Finans, katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak sunduğu Kâr-Zarar Ortaklığı finansman ürünleriyle, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji gibi çevre dostu projelere yatırım yaparak ülkemizin net sıfır olma hedefine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Birlikte kazan, birlikte paylaş prensibini merkezine alan banka, bu finansman imkanıyla sadece ekonomik getiri sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmaya yönelik olumlu çevresel ve sosyal etkiler yaratmayı da hedefliyor.

Hayat Finans Krediler ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Özer Baran konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’nin dijitale doğan ilk bankası olarak, masrafsız bankacılık denince akla ilk gelen banka olmayı ve Kâr-Zarar Ortaklığı finansmanı ile işletmelere katılım bankacılığının özüne uygun olarak destekler sunmayı hedefliyoruz.. Böylece ‘birlikte kazanıp birlikte paylaşma’ prensibini çok daha geniş kitlelere yaymış olacağız. Bu kapsamda, enerji verimliliği sağlayan ve yenilenebilir enerji üreten firmalar başta olmak üzere, yeşil dönüşüm ve döngüsel ekonomi projeleri için finansman desteği sağlamayı önceliklendiriyoruz. Tamamen dijitale doğan bir banka olarak özümüzdeki sürdürülebilirliği tüm süreçlerimizde ve çözümlerimizde etkin olarak uygulayacak ülkemizin net sıfır olmak konusundaki hedeflerine katkıda bulunacağız.”


İlklerin Bankasından İlklere Yakışan Finansman Desteği

Çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak finansman çözümleri sunmaya önem veren Hayat Finans, Kâr-Zarar Ortaklığı yöntemiyle yenilikçi projelere destek veriyor.

Bu kapsamda elektrikli araç, batarya ve şarj teknolojileri alanında bilgilendirici yayınlar yapan Dolubatarya ile ilk projesini gerçekleştirmiş oldu.

Bu anlaşma ile start-up firmalara Kâr-Zarar Ortaklığı ile finansman sağlayan ilk banka olma özelliğini taşıyan Hayat Finans, Kâr-Zarar Ortaklığı finansmanını daha yaygın hale getirerek, katılım bankacılığı prensiplerine uygun finansman modellerini teşvik etmeyi amaçlıyor.


Hayat Finans Hakkında

Hayat Holding’in bankacılık yatırımı olan Hayat Finans’ın 2023 yılının eylül ayında faaliyete geçmesiyle birlikte Türkiye’de lisanslı dijital bankalar dönemi resmen başlamış oldu.

Türkiye’nin lisanslı ilk dijital bankası olan Hayat Finans; şubesiz olmanın getirdiği maliyet avantajını müşterilerine yüksek kâr payı, masrafsız bankacılık işlemleri ve düşük maliyetli finansman olarak yansıtıyor.

Aynı zamanda bir katılım bankası olan Hayat Finans’ın arkasında Türkiye’nin en köklü global şirketler grubu Hayat Holding var.

87 yıllık tecrübesiyle Hayat Holding; Molped, Molfix, Papia, Bingo, Evony gibi hızlı tüketim markalarının yanı sıra 6 farklı sektörde yüzden fazla ülkede milyarlarca kişiye kaliteli Türk markalarını sunuyor.


Dolubatarya Hakkında

Dolubatarya, Kasım 2021’de yayın hayatına başlayan elektrikli araçlar, şarj teknolojileri, enerji depolama çözümleri odaklı bir internet sitesidir. Türkiye’de elektrikli araç dönüşümüne öncülük eden platform, kaynak niteliğinde makaleleri ve özgün araç karşılaştırma sayfasıyla kısa sürede günlük binlerce ziyaretçiye ulaşmayı başardı.

500’ü aşkın elektrikli araç modelinin yer aldığı veritabanı ile Platform internette bulabileceğiniz en zengin içeriğe sahip. Ayrıca Youtube kanalında önemli video içerikleri de yayınlamaktadır.

Hızla büyüyen Dolubatarya, dijital medya faaliyetlerinin yanı sıra şirketlere elektrikli araç dönüşümü, şarj işletmeciliği ve enerji depolama gibi alanlarda danışmanlık hizmeti de vermektedir. Otomotiv ve enerji piyasalarında değerli bir paydaş olmayı amaç edinen Dolubatarya’nın çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için info@dolubatarya.com e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Platformun öne çıkan özellikleri şunlardır:
  • 100’e Yakın Elektrikli Araç Markası

  • 500’den Fazla Elektrikli Araç Modeli

  • Özel Tasarım Araç Karşılaştırma Modülü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir