Katılım Bankacılığı

T.O.M. Katılım Bankası, BDDK’dan kuruluş izni aldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye’de, TOM Katılım Bankası AŞ unvanı altında 1,5 milyar lira sermayeli bir dijital katılım bankasının kuruluşunu onayladı.


Hayat Katılım Bankası ve Kasa Katılım Bankası’nın ardından T.O.M. Katılım Bankası da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul Kararı ile faaliyet izni aldı. – “Dijital bankalar için belirtilen esaslara uygun olarak faaliyet gösterecek”

Resmi Gazete’de yayımlanan BDDK kararına göre, Ahmet Yaşar Aydın, Ali Taha Aydın, Can Ersöz, Erhan Bostan ve Tolga Akar tarafından Türkiye’de TOM Katılım Bankası AŞ unvanlı bir dijital katılım bankası kurulmasına izin verildi.

Bankanın kuruluş sermayesi 1,5 milyar lira olacak.

Söz konusu karar Bankacılık Kanunu, Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmelik, Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik uyarınca alındı.

Bu kapsamda banka, ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda dijital bankalar için belirtilen esaslara uygun olarak faaliyet gösterecek.

İlgili BDDK karar metnini
 aşağıda bulabilirsiniz
;


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı

Karar Sayısı : 10282   Karar Tarihi: 4.8.2022

Kurul Başkanlığının 3.8.2022 tarihli gündem yazısı ekinde gönderilen 2.8.2022 tarih ve E-43890421-191.01.01-57318 sayılı yazı ve eklerinin incelenmesi sonucunda;

Bankaların izne tabi işlemleri ile dolaylı pay sahipliğine ilişkin yönetmeliğin 4 üncü maddesi ve dijital bankaların faaliyet esasları ile servis modeli bankacılığı hakkında yönetmeliğin (Dijital banka yönetmeliği) 11 inci maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ve söz konusu bilgi ve belgelere yönelik anılan maddelerde yer verilen yetki çerçevesinde 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 7 nci ve 8 inci maddeleri kapsamında yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, kanunun 6 ncı maddesi uyarınca, dijital banka yönetmeliğinde dijital bankalar için belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak faaliyet göstermek ve faaliyet izin başvurusunu bu çerçevede yapmak üzere, kurucu ortaklar Ahmet Yaşar Aydın, Ali Taha Aydın, Can Ersöz, Erhan Bostan ve Tolga akar tarafından Türkiye’de 1.500.000.000 TL kuruluş sermayeli “T.O.M.  Katılım Bankası A.Ş. ünvanlı bir dijital katılım bankası kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir.”

A101, Memorial ve English Home gibi önemli şirketleri ve 70 binin üzerinde insan kaynağını bünyesinde barındıran Turgut Aydın Holding, T.O.M. (Technology of Money) çatı markası altında tüketicilerin ihtiyaçlarına daha kolay ulaşmasını sağlayacak teknolojik altyapı için Architecht ile anlaşma imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir