Ekonomi ve Finans

Tahminlerini revize etti: Dünya Bankası’ndan Türkiye için büyüme ve enflasyon raporu!


Dünya Bankası, Türkiye için 2024 büyüme beklentisini yüzde 3,1’den yüzde 3,0’a, 2025 büyüme beklentisini yüzde 3,9’dan yüzde 3,6’ya düşürdü. Enflasyonun ise 2025’te ortalama yüzde 29’a gerileyeceğini tahmin etti.

Dünya Bankası, Türkiye için 2024 ve 2025 büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Ancak 2026’da büyümenin yeniden hızlanacağını öngördü. 

Enflasyonun ise 2025’te ortalama yüzde 29’a gerileyeceğini tahmin etti.

Küresel ekonomi için 2024 büyüme tahminini yüzde 2,4’ten 2,6’ya yükselten Dünya Bankası, Türkiye için beklentisini ise yüzde 3,1’den 3,0’a indirdi.

2025 yılın için de büyüme tahminini yüzde 3,9’dan 3,6’ya düşüren Dünya Bankası, 2026 yılında büyümenin yüzde 4,3’e toparlanacağını öngördü.

Dünya Bankası yayınladığı “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda Türkiye’de 2024 ve 2025’te büyümenin yavaşlayacağını öngörmesine neden olarak, kısmen para politikasının gecikmeli etkilerini, tüketimi sıkılaştırmasını gösterdi.

Raporda Türkiye için, “Para politikasındaki sıkılaşmanın ekonomiye yansıması ve makroekonomik kırılganlıkların azaltılmasına katkıda bulunmasıyla Türkiye’de büyümenin 2024 yılında yüzde 3’e gerileyeceği öngörülmektedir. Ancak, güçlü iç talep ve net ihracatın etkisiyle faaliyetlerin 2025 yılında yüzde 3,6 ve 2026 yılında yüzde 4,3 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Enflasyon, Merkez Bankası’nın hedefinin üzerinde kalmaya devam edecek ve 2025 yılında ortalama yüzde 29’a gerileyecektir. Mali açığın, kısmen Şubat 2023 depremlerinin ardından rehabilitasyon ve yeniden inşaya yardımcı olma maliyetlerini yansıtacak şekilde yüksek kalmaya devam etmesi beklenmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere dair büyüme tahminleri yükseltildi

Gelişmekte olan ekonomilerin 2024’te ortalama yüzde 4 büyümesinin öngörüldüğü ve bu oranın 2023’e göre daha yavaş olduğuna işaret edilen raporda, düşük gelirli ekonomilerdeki büyümenin 2023’teki yüzde 3,8’den 2024’te yüzde 5’e çıkmasının beklendiği kaydedildi.

Raporda, gelişmiş ekonomilerde, büyümenin 2024’te yüzde 1,5 olacağı ve 2025’te 1,7’ye yükseleceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

Bankanın ocak ayındaki raporunda, bu yılki büyüme tahmini gelişmekte olan ülkeler için yüzde 3,9, düşük gelirli ülkeler için yüzde 5,5 ve gelişmiş ülkeler için 1,2 olarak açıklanmıştı.

Raporda, Türkiye’ye dair büyüme beklentisi 2024 için yüzde 3, 2025 için 3,6 olurken, ABD için de sırasıyla yüzde 2,5 ve 1,8 olarak öngörüldü.

Enflasyonun düşüş hızı yavaşladı

Küresel enflasyonun 2024’te yüzde 3,5’e ve 2025’te 2,9’a gerilemesinin beklendiği bildirilen raporda düşüş hızının daha önceki tahmine göre daha yavaş olduğu belirtildi.

Raporda, birçok merkez bankasının politika faiz oranlarını düşürmede temkinli kalmasının beklendiği vurgulandı.

Küresel faiz oranlarının son on yılların standartlarına göre yüksek kalmaya devam etmesinin muhtemel olduğu belirtilen raporda, 2025-2026 döneminde ortalama yüzde 4 civarında seyredeceği bunun da 2000-2019 ortalamasının yaklaşık iki katı olduğu aktarıldı.

Raporda yer alan iki analitik bölümün ilkinde kamu yatırımının özel yatırımı hızlandırmak ve ekonomik büyümeyi desteklemek için nasıl kullanılabileceği özetlenirken, ikinci bölümde 1,5 milyon veya daha az nüfusa sahip küçük ülkelerin neden kronik mali zorluklar yaşadığı araştırıldı.

Kamu yatırımlarının güçlü bir politika kaldıracı olabileceği aktarılan raporda, küçük devletlerin mali zorluklarını ele almak için de kapsamlı reformlara ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

“Küresel ekonomik büyümenin istikrara kavuştuğu görülüyor”

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Grubu Başekonomisti ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Indermit Gill, “Pandemi, çatışmalar, enflasyon ve parasal sıkılaştırmanın neden olduğu çalkantılardan dört yıl sonra, küresel ekonomik büyümenin istikrara kavuştuğu görülüyor.” ifadesini kullandı.

Büyümenin 2020 öncesinden daha düşük seviyelerde olduğuna değinen Gill, dünyanın en fakir ekonomileri için beklentilerin daha da endişe verici olduğunu vurguladı.

Gill, gelişmekte olan ekonomilerin özel yatırımı teşvik etmenin, kamu borcunu azaltmanın ve eğitim, sağlık ve temel altyapıyı iyileştirmenin yollarını bulmak zorunda kalacağına işaret etti.

Dünya Bankası Grubu Başekonomist Yardımcısı Ayhan Köse ise gıda ve enerji fiyatlarının dünya genelinde ılımlı seyretse de çekirdek enflasyonun nispeten yüksek kalmaya devam ettiğini ve bu şekilde kalabileceğini anlattı.

Bu durumun gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankalarını faiz indirimlerini ertelemeye sevk edebileceğini kaydeden Köse, “‘Daha uzun süre yüksek’ oranların olduğu bir ortam, daha sıkı küresel finansal koşullar ve gelişmekte olan ekonomilerde çok daha zayıf büyüme anlamına gelecektir.” değerlendirmesinde bulundu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir