UNICEF ve İslam Kalkınma Bankası, çocuklar için ilk küresel Müslüman yardım fonunu başlattı


UNICEF ve İslam Kalkınma Bankası (IsDB), insani desteğe ihtiyaç duyan milyonlarca çocuğa ulaşacak ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak yenilikçi bir fon başlattı.

Küresel Müslüman Çocuklar için Hayırseverlik Fonu (GMPFC), Birleşmiş Milletler kuruluşu tarafından Çok Taraflı Kalkınma Bankası (MDB) ile birlikte başlatılan Müslüman bağışına odaklanan ilk fondur. 

Küresel Müslüman Çocuklar için Hayırseverlik Fonu (GMPFC), Zakat gibi zorunlu bağışlar ile Sadaka bağışları ile Vakıf bağışları gibi gönüllü bağışlar da dahil olmak üzere birçok Müslüman hayırseverliğin acil müdahale ve kalkınma programlarına katkıda bulunmasını sağlayacak.


– “İslam Kalkınma Bankası tarafından idare edilecek”

Tek başına küresel yıllık Zakat katkılarının 600 milyar dolara kadar ulaşabileceği ve bu da SKH’lerin elde edilmesine yardımcı olmak için önemli bir sürdürülebilir fon kaynağı olabileceği tahmin edilmektedir. 250 milyon ABD doları toplamaya çalışan Fon, IsDB tarafından idare edilecek ve özel ve kamu vakıflarından, Zakat ajanslarından ve bireylerden bir araya gelecektir.

İslami İşbirliği Örgütü’nün (İKÖ) 57 üyeli ülkesinde UNICEF temel değerlerini korumak, çocuklar ve gençler için en büyük stratejik etkiyi sağlamak için uygun olduğu belirlenen UNICEF ve IsDB programlarına finansman tahsis edilecektir. Bu girişim ile birlikte eğitim, sağlık ve beslenme, su kıtlığı, erken çocukluk gelişimi, koruma ve gençlerin güçlendirilmesi konularındaki çocukları destekleyecektir. 

Abdülaziz Abdulla Al Ghurair, Eğitim Abdulla Al Ghurair Vakfı Başkanı, bugün üç yıllık bir süre içinde Fona 10 milyon ABD $ katkıda bulunmayı taahhüt etmiştir. Bu taahhüt Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki mülteci eğitim programlarını destekleyecektir.– “İslami finans gibi acil ve yenilikçi çözümlere ihtiyacımız var”

İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Bandar Hajjar, “Küresel insani ihtiyaçlar kritik seviyelerde ve artmaktadır” dedi . 

Hajjar sözlerine şöyle devam etti;

“89 milyon çocuk da dahil olmak üzere yaklaşık 184 milyon insanın 2019 yılında insani yardıma ihtiyacı var. Çocuklar özellikle savunmasızdır. En çok da şiddet, sömürü, hastalık riskiyle karşı karşıyadır. Bunun yanında sel veya kuraklık gibi iklim olaylarının yükünü taşırlar. Bu yüzden İslami finans gibi acil ve yenilikçi çözümlere ihtiyacımız var. 

Bu yenilikçi, etik ve sürdürülebilir fonlama çözümünü geliştirmek için UNICEF ile iş ortaklığı yapmaktan gurur duyuyoruz. Birlikte çocuklarımız için yardım sağlayabilir ve en çok ihtiyaç duyan çocuklarımız için daha parlak bir yarın sağlayabiliriz. ”

– “Müslüman finansmanını özümsemek için önceden onaylanmış programlar”

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore , “Her çocuğun hayatta kalma ve gelişme hakkı vardır, ancak çatışmalar ve diğer acil durumlar çocuklara hak ettikleri koruma, sağlık ve gelecekleri inkar etmeye devam etmektedir” dedi . 

“İİT ülkelerindeki acil durum programları UNICEF’in insani finansman ihtiyacının üçte ikisini oluşturmaktadır. IsDB ile bu yeni ortaklık, hayat kurtaran destekle en savunmasız çocuklara ulaşma çabalarımızı hızlandıracak ve her çocuğun bu hakkı elde etmesine yardımcı olacak toplu eylemin gücünü gösterecektir. ”

GMPFC, Müslümanlığın en çok ihtiyacı olan çocuklara ve gençlere cevap verebileceği koordineli ve yapılandırılmış bir mekanizma sunmaktadır. UNICEF’in tüm İKT üye ülkelerinde ve acil durumlardan, havuzlanmış kaynakla ile düşük maliyetlerden etkilenen alanlardaki mevcut hali Müslüman finansmanını özümsemek için önceden onaylanmış programlardan yararlanmaktadır.

– “İslami hayırseverlikte önemli ve çok ihtiyaç duyulan bir girişimdir”

Aynı zamanda Fon, kalkınmayı desteklemek için ölçekli finansman ortaklıkları kurmak amacıyla İslam Kalkınma Bankası’nın üye ülkelerindeki onlarca yıllık deneyim ve ilişkileri üzerine inşa edecek. Birlikte çalışarak UNICEF ve İslam Kalkınma Bankası, desteklenen ülkelerdeki tüm çocuklara fayda sağlayacak şekilde büyük ve uzun vadeli değişimi katalize etmeyi hedefliyor.

Abdul Aziz Abdulla Al Ghurair, “Çocuklar için Küresel Müslüman Hayırseverlik Fonu, İslami hayırseverlikte önemli ve çok ihtiyaç duyulan bir girişimdir. Küresel düzeyde çocuklar ve gençler için anlamlı bir etkiye sahip olacaktır. Fona yaptığımız yatırımla, mülteci çocukların kaliteli eğitim haklarını talep edebilmelerini sağlamaya yardımcı oluyoruz.” dedi . 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir