Doğalgaz dağıtım sektöründe ilk sukuk ihracı TSKB’den


Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye’de doğalgaz dağıtım sektöründe ilk Kira Sertifikası (Sukuk) ihracını gerçekleştirdi.

150 Milyon TL tutarındaki ihraç aynı zamanda enerji sektöründe de ikinci Kira Sertifikası ihracı olma özelliği taşıyor.


– “Kira Sertifikası ihraçlarıyla da alternatif finansman kaynakları yaratmaya devam edeceğiz”

Yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği ihraç hakkında bilgi veren TSKB Yatırım Bankacılığı Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdür Onur Aksoy, “Aracılık ettiğimiz doğalgaz dağıtım sektöründeki ilk Kira Sertifikası ihracıyla müşterimiz Palmet Gaz Grup A.Ş.’ye sermaye piyasaları üzerinden uzun vadeli kaynak sağlamış olmaktan dolayı mutluyuz.

TSKB olarak 2020 yılında başta reel sektör şirketleri olmak üzere müşterilerimizin sermaye piyasaları üzerinden finansmanını sağlamak üzere tahvil ihraçlarının yanında Kira Sertifikası ihraçlarıyla da alternatif finansman kaynakları yaratmaya devam edeceğiz” dedi.


– “Türkiye’de doğalgaz dağıtım sektöründe ilk, enerji sektörü genelinde ise ikinci”

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), Palmet Gaz Grup A.Ş.’nin doğalgaz altyapı yatırımlarının finansmanında kullanması amacıyla 150 Milyon TL tutarında Kira Sertifikası (Sukuk) ihracına aracılık etti.

Türkiye’de doğalgaz dağıtım sektöründe ilk, enerji sektörü genelinde ise ikinci olma özelliğine sahip ihracın getirisiyle yeni bölgelere dağıtım sağlanarak katma değer yaratılması hedefleniyor.

Böylece, yeni hat iletilen yerlerde kömür kullanımı azaltılarak, karbon salımının düşürülmesine de önemli katkı sağlanmış olacak.– “TSKB’nin de ilk Kira Sertifikası ihracı oldu”

İki yıl vadeli, üç ayda bir dönemsel getiri ödemeli, değişken getirili olmak üzere nitelikli yatırımcılara yapılan ihraç, aynı zamanda TSKB’nin de ilk Kira Sertifikası ihracı oldu.

27 Aralık tarihli ihraç hakkında bilgi veren TSKB Yatırım Bankacılığı Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdür Onur Aksoy, “Aracılık ettiğimiz doğalgaz dağıtım sektöründeki ilk Kira Sertifikası ihracıyla müşterimiz Palmet Gaz Grup A.Ş.’ye sermaye piyasaları üzerinden uzun vadeli kaynak yaratmış olmaktan dolayı mutluyuz.

100 milyon TL kaynak sağlama hedefiyle yola çıktığımız ihraçta yatırımcılardan yoğun talep gelmesi sayesinde ihraç tutarı 150 milyon TL olarak gerçekleşti.

TSKB olarak 2020 yılında başta reel sektör şirketleri olmak üzere müşterilerimizin sermaye piyasaları üzerinden finansmanını sağlamak üzere tahvil ihraçlarının yanında Sukuk ihraçları yapmaya devam edeceğiz” dedi.– Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Hakkında

TSKB 1950 yılında, Dünya Bankası, T.C. Merkez Bankası desteği ve ticari bankaların pay sahipliği ile Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası olarak İstanbul’da kuruldu.

Banka kurulduğu günden bu yana, derin bilgi birikimi ve müşterilerine geniş yelpazede sunduğu kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve danışmanlık alanlarındaki hizmetleri ile Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine destek veriyor. Gayrimenkul ve sürdürülebilirlik alanlarında çözümler sunan finansal iştirakleri ile de müşterilerinin yatırımlarına değer katmaya devam ediyor.

TSKB, kurulduğu günden beri, uluslarüstü finans kurumları, uluslararası kalkınma ajansları, dünya çapında bankalar ve finans kuruluşları ile geliştirdiği iş ortaklıkları kapsamında, nitelikli ve temalı global fonları Türk iş dünyasının yatırımları ile buluşturuyor.

Kurumsal krediler ve proje finansmanı başta olmak üzere, geniş yelpazede kredi seçenekleriyle, farklı sektörlerdeki sürdürülebilir yatırım projelerine özel yapılandırılmış finansman desteği sağlıyor. Diğer yandan etkin bir yatırım bankası olarak müşterilerinin ihtiyaçlarına özgü tasarladığı hizmetleri ile uluslararası standartlarda yatırım bankacılığı deneyimi sunuyor.

Global piyasaların itibarlı bir katılımcısı

Kuruluşunda Dünya Bankası’nın aktif olarak yer aldığı TSKB, bugün uluslar üstü finans kurumları başta olmak üzere küresel piyasaların lider katılımcıları ile sürekli işbirliği içinde çalışıyor ve bu piyasalarda en çok tanınan bankaların arasında yer alıyor.

Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Alman Kalkınma Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Ajansı, Uluslararası Finans Kurumu, Avrupa İmar ve Yeniden Yapılandırma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası TSKB’nin uluslararası iş ortakları arasında yer alıyor.

Sürdürülebilir bankacılığın ülkemizdeki öncüsü

Sürdürülebilirlik kavramını ekonomik, çevresel ve sosyal eksenlerde benimsemiş, içselleştirmiş ve çok sayıda inisiyatifi hayata geçirmiş bir banka olan TSKB, bu alanda sadece yurt içinde değil yurt dışında da adından söz ettiriyor, Avrupa Bölgesi’nde sürdürülebilirlik alanında öncü finans kurumları arasında yer alıyor.

Yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği ile çevre yatırımlarına özel olarak sunduğu finansman modellerinin yanı sıra tüm proje değerlendirme süreçlerinde çevresel ve sosyal risk faktörlerini ölçüyor, ülkemizin düşük karbonlu ve daha verimli bir üretim düzeyine geçişi için kesintisiz destek veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir