Vakıf Katılım veri ve analitik dönüşüm sürecinde ilk adımı Power BI ile atıyor


Vakıf Katılım’ın Microsoft işbirliğiyle gerçekleştirdiği BI projesi, bankanın karar destek sistemlerinin iş zekâsı araçlarıyla dönüştürülmeye başlanmasıyla adım adım hayata geçiyor.

Katılım bankacılığı sektörünün en genç üyelerinden olan Vakıf Katılım, faaliyete geçtiği Şubat 2016’dan bu yana genç ve dinamik yapısıyla 100’e yakın şubeye ulaştı. 2020 yılında 100’den fazla şubeyle hizmet vermeyi ve katılım bankacılığında referans kurumu olmayı hedefleyen Vakıf Katılım, bu yolda veri ve analitik dönüşümü de ajandasının ön sıralarına alıyor. 

Vakıf Katılım’ın Microsoft işbirliğiyle gerçekleştirdiği BI projesi, bankanın karar destek sistemlerinin iş zekâsı araçlarıyla dönüştürülmeye başlanmasıyla adım adım hayata geçiyor.

Bu alanda kısa  süre içerisinde sağlıklı bir proje yönetimiyle doğru ürünü, üretkenliklerine güç katacak şekilde hayata geçiren Vakıf Katılım; veri ambarı, analitik katman ve sonrasında model katmanın da olduğu bir platforma sahip olmanın avantajlarından yararlanıyor.
 

Kurum Power BI’ı sunduğu analitik yetkinlikler, bütünleşik bir veri katmanında raporları hazırlama imkânı sunması, esneklik, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı gibi pek çok nedenden dolayı tercih etmiştir.

Çözümden önce, çözümden sonra: İhtiyacın ötesine geçebilmek

Proje öncesinde mevcut bir iş zekâsı altyapısı olmayan Vakıf Katılım, projenin ilk fazını üst yönetim raporlamaları için konumlandırdı. İş birimleri için BT kontrolünde, self service raporlama yapacakları bir platform arayışında olan kurum, merkezinde BT analiz ekiplerinin yer aldığı bir yapıyla, doğru ve bütüncül veriler kanalıyla, iş birimlerinin kontrolü çerçevesinde kendi raporlarını geliştirebildikleri bir mimari için kapsamlı araştırmalara başladı.

Bu noktada hem çıkan raporların veri doğruluğunun sağlıklı olabilmesi hem de üst yönetimin platform bağımsız 7/24 bu raporlara ulaşabilmesini önceliklendiren Vakıf Katılım için diğer öne çıkan önemli ihtiyaçlar ise geriye dönük tarihler için raporlara ulaşılabilen bir platforma sahip olmak, özet halde bir büyük resim sunabilmek ve kullanıcıların aynı resmi görebilmesini sağlamaktı.


Tutarlılık ve çeşitlilik içindeki farklı resimlerden gelen avantaj

Vakıf Katılım’da raporların birimlere açılması ile bilgi kümelerine kronolojik derinlikle interaktif bir şekilde farklı veri setleriyle ulaşmaya başlanması kurum içinde bazı farkındalıkların oluşmasını da sağladı. Power BI entegrasyonunda veriler modellenerek sunulmaya başlandı. Ana bankacılık sisteminden veri çekerek rapor hazırlamak yerine, önce analitik katmana alınan veri burada modellenmesinin ardından Power BI raporları hazırlandı. Böylece, örneğin, farklı raporlardaki satış verilerinin tutarlı olup olmadığının ayrıca kontrol edilmesine gerek kalmadı. Bu modelle veri bütünlüğünü sağlayan bütünleşik bir veri katmanı oluşturup raporlamaları o modele bağlayan kurum, tüm bunları altı ay gibi kısa bir sürede hayata geçirdi.

Gelecek dönemde şubelere inildiğinde ise şubeler, sadece kendi verilerini görecek şekilde yetkilendirilebilecek. Aynı rapora genel müdürlük biriminden giriş yapan bir birim yöneticisi tüm şubelerin verilerini, kıyaslamalarını ve trend analizlerini görebilecektir.

Karar vericiler, analitik çıktılarının raporlara yansıtılmasıyla güç kazanıyor

Vakıf Katılım için sonraki kritik iş adımlardan biri, DWH girdileri ile analitik projelere geçebilmek. Bu projelerde makine öğrenmesi yoluyla üretilecek öngörüye dayalı verilerin, BI raporlamalarında üst yönetimin kullanımına sunulması hedefleniyor. Kendi kendine öğrenebilen yapay zekâ projeleriyle, yönetime ön bilgi sağlayacak bazı tahminlemeler yapılması ya da hedefleri belirlemede ön girdi sağlanması amaçlanıyor.

Şu anki BI projelerinde gerçeklemeleri ve hedeflemeleri gösterebilen kurum, ilerleyen yapay zekâ uygulamalarıyla birlikte hedeflemelerin hangi metriklere göre olması gerektiğini son kullanıcılara ışık tutabilecek bir perspektifle, tahminlemeler yapabilecek bir sistem ve altyapı çerçevesinde yakalamayı amaçlıyor. Böylece anlık piyasa koşullarına göre, içinde bulunulan değişken ve metriklerin, modellerindeki yansımalarına ve kırılganlıklarına göre anlık aksiyon alabilmek mümkün olacak.


Veri ve analitik dönüşüm atılımı ile gelen değişim

Veri ve analitik dönüşüm hedefleri doğrultusunda organizasyon değişikliğiyle kurumda İş Zekâsı ve Veri Yönetimi birimi kuruldu, iş ortakları ekosistemi dikeyde derinleştirildi ve kurumsal farkındalığın artırılması için çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi.

Kullanım kültürü oluşturmak üzere eğitimler ve kullanıcı kılavuzlarının oluşturulmasıyla teşvik ve farkındalık oluşturan kurum, şimdi bu yolda artan beklentileri karşılamak üzere çalışmalarını derinleştiriyor.


7 maddede Power BI ile gelen diğer avantajlar
  • İhtiyaç halinde kurum içi ve/veya bulutta hibrit çalışabilmesi.
  • Kullanıcı dostu arayüzü; geniş ve farklı tasarımlarıyla sunduğu zengin görsellik.
  • Tahminlemeden analize sunduğu analitik yetkinlikler.
  • iOS’larda Siri ile entegre özelliği sayesinde kullanıcının sorduğu sorulara anında yanıt vermesiyle hızlı bir şekilde kök nedenlere kadar inmeyi mümkün kılması. 
  • Farklı lisanslama modelleriyle kullanıcı sayısında sunduğu opsiyonlarla gelen maliyet avantajı sağlaması.

Geliştirici ve analist ekiplerle işbirliği anlamında Microsoft’un sunduğu olanaklar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir