Sakarya Üniversitesi’nde “Hayr’ola” açıldı


Sakarya Üniversitesinde bir grup akademisyen tarafından başlatılan “Hayr’ola” adlı sosyal sorumluluk projesi, yeni hali ile Merkez Kütüphanede açıldı.

Bir süredir İlahiyat Fakültesinde faaliyet gösteren Hayr’ola projesinin açılışı, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile öğretim üyeleri, idari personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.– “Ufak bir finansman bulduklarında bir atılım yapılabilecek kişiler var”

Açılışta konuşan Rektör Savaşan;

“İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezinden arkadaşların kurduğu ve daha çok İslami mikrokredi anlamında vatandaşlara sunulan bir hizmet var. Bu çok değerlidir. Çünkü ufak bir finansman bulduklarında bir atılım yapılabilecek, iş sahibi olabilecek, istihdam sağlayabilecek kişiler var. Onların tüm beklediği şey destek olunması.Bu Hayr’ola projesi de burada bu faaliyetin sonucu olarak, öğrenciler aracılığıyla hem karz-ı hasen sisteminde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle yapıldı. Bunların ötesinde kitapların daha cüzi fiyatlarla satışa sunulması, dönüşüme sokulması bakımından önemli bir hizmet. Tabi ki yapılacak çok şey olabilir, ama neticede bunlar hem bizim kafamızda hem de mekanizmalarla birlikte bir ihtiyacı giderilmesi bakımından bir bütünün parçalarıdır.

İnşallah zamanla sizlerin ve öğrencilerin destekleriyle daha da büyüyecek. Daha da serpilecek. Daha fazla çeşit olacak. Daha fazla öğrenciye burs verilebilecek. Hayırlı uğurlu olsun. Hocalarımın ve sizlerin katkılarıyla inşallah daha iyi bir yere geleceğinden şüphemiz yok”– “Projenin amacının israfı önleyen kalıcı bir yapı oluşturmak”

Proje yürütücüsü Dr. Öznur Özdemir, projenin amacının israfı önleyen kalıcı bir yapı oluşturmak ve kullanılmayan eşyaların yeniden kullanılmasını sağlamak olduğunu söyledi.


İkinci el eşyaların kabul edilerek düşük ücretlerle bağış karşılığında yeniden satışa sunulacağını belirten Özdemir, bu sayede ihtiyacı olan öğrencilere burs sağlanacağını dile getirdi.Hayr’ola nedir?

Hayr’ola bir hayâlin adıdır.
Bir gün bir hayâl kurduk ve dedik ki bize fazla olan başkasının eksiği olamaz mı?
Öyleymiş meğer.
Birilerinin fazla dediği, birilerin tam da aradığıymış.
Bir gün bir hayâl daha kurduk ve dedik ki,geleceğimiz ve çevremiz için bir eşya yeniden yeniden kullanılamaz mı?
Kullanıldı.
Bağışlandı ve alındı.
Bir gün bir hayâl kurduk ve dedik ki kullanmadıklarımız, onları kullanmayı bekleyenlerin olamaz mı?
Oldu.
Hayr’ola ile raflarda bekleyen kitaplar onları bekleyenlerin, yüzlerdeki tebessüm de bizim oldu.
Bir gün bir hayâl kurduk ve bu çok basit bir hayâldi.
Kullanılmayan her şey yerini buldu,
Herkes için hayr’oldu.Proje Hayr’ola İKSAR Derneği ile İSEFAM işbirliğinde Sakarya Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bir sosyal sorumluluk projesidir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir