Katılım Bankacılığında Farklılaştırılmış Dijital Ürünler

Katılım Bankacılığı’nda dijitalleşme hamlesi bu aralar çok fazla hız kazandı.

Belirli aralık ve sıklıklarla dijital girişimler piyasaya çıkmaktadır. Gerek dünya’da gerek ülkemizde artık ödeme sistemlerinden diğer bütün alanlara kadar bir çok dijital platform mevcuttur. Ülkemizdeki Katılım Bankaları da teknoljiyi yakından takip ederek ve öncülük ederek bir ülkemizde dijital ürünler havuzunu oluşturmaktadır. Dünya’da genel olarak İslami Finans içerisinde dijital bir ürün veya platform çıkarıldığında bu kavramsal olarak İslami Fintech adını alıyor ama öncelikle Fintech kavramını daha detaylı inceleyelim; FinTech, finansal yöntemlerle rekabet etmeyi amaçlayan teknolojik bir yeniliktir. 


Mobil bankacılık ve yatırım için mobil cihazların kullanımını, finansal hizmetlere kişilerin çok daha kolay ulaşımını sağlamak amaçlı teknoloji örneğidir. Eskiden bireyler ve kurumlar, piyasada görünmeyen el olarak tanımlanan mekanizmayı kullanıp finansal kararlar alırlardı. Makine öğrenimi, tahmini davranış analizi ve veri odaklı pazarlama gibi yeni teknolojiler, tahmin çalışmalarını ve finansal kararların odak noktasını göz ardı etmeye başladı. “Öğrenme” uygulamaları, yalnızca kendilerine saklı olan kullanıcıların alışkanlıklarını öğrenmekle kalmayıp, otomatik bilinçsiz harcama ve tasarruf kararlarını daha iyi hale getirmek için kullanıcıları oyunları oynamaya yönlendirdi. Arka uçta geliştirilmiş veri analizi, kurumsal müşterilerin yatırım kararlarını daha da rafine etmelerine ve finansal yenilikler için yeni fırsatlar yaratmalarına yardımcı olmaya başladı.


Bu konu ile ilgili dört geniş kategori bulunuyor;
* Bankalar ve B2B,
* Müşteriler,
* Küçük İşletmeler ve B2C,
* Tüketiciler.


Mobil bankacılık eğilimleri, artan bilgi, veri, doğru analitik ve erişimin merkezden uzaklaştırılması, dört grubun hepsinin benzeri görülmemiş yollarla etkileşime girme fırsatları yaratmalarına yardımcı oldu. Mali sektör, yazılım yoluyla bozulmaya karşı en savunmasız olan sektörlerden biri olarak görülüyor. Bunun sebebi ise finansal hizmetlerin, yayıncılık gibi somut mallardan ziyade bilgi üretiyor olması. Finansal teknoloji, sigortacılığı, ticareti ve risk yönetimini dijitalleştirmek için kullanılmıştır. Tüm bu uygulamaların İslami ödeme sistemleri, firmaların veya İslami Bankalar çizgisinde kullanılmasıyla İslami Fintech kavramı ortaya çıkmıştır. İslami çerçevede hisse endexinde kullanılan yazılım, kaynak platform ve süreçler tamamen İslami Fintech’i kapsamaktadır.

Ülkemizde Katılım Bankacılığı’nın dijital ürün ve hizmetlerini inceleyecek olursak Kuveyt Türk’ün “Cebimpos, Senin Bankan, Trade Plus”, Albaraka Türk’ün “İnsha, Alneo” ve Türkiye Finans’ın ‘’TFX Target’’ ürünleri ilk etapta göze çarpmaktadır. Genel olarak bakıldığında atm hizmetlerinden internet bankacılığına, mobil şubeden pos hizmetlerine kadar ülkemizde Katılım Bankaları’nın birçok dijital ürün servisi bulunmaktadır. Ancak farklılaştırılmış ürün bazında baktığımızda bu saydıklarımız ilk etapta göze çarpmaktadır. 


Kuveyt Türk – Cebim Pos

Sanal pos alt yapısını kullanarak müşterilere dijital bir pos hizmeti sunmaktadır. Bir sanal posta yapılan hemen hemen çoğu temel hizmet mobil şubede toplanmıştır. 3D ve GO alt yapısının desteklenmesiyle beraber Visa ve Master kartlarının yanı sıra “TROY” basımlı kartlarında kullanılmasına yarar sağlamaktadır. ,

Kuveyt Türk – Senin Bankan

Türkiye’nin ilk faizsiz dijital bankacılığını hayata geçiren Kuveyt Türk, müşterilerinin şubeeye gitmesine gerek kalmadan dijital bir bankacılık servisi sunmaktadır. İlk etapta T.C. vatandaşlarına hizmet veren ürün daha sonrasına yelpazesine körfez ülke vatandaşlarını da eklemiştir. 

Kuveyt Türk – Trade Plus

Hafta içi her gün, 24 saat döviz ve kıymetli maden emtia piyasalarını izleyip işlem yapabilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Döviz çiftleri için piyasa kurları ile işlem yapabilir ya da alış/satış emri verebilirsiniz. Alış/satış emri verdiğinizde banka kurumuz, belirlediğiniz kur seviyesine geldiğinde işleminiz gerçekleşir ve e-posta ile bilgilendirilirsiniz. 

Türkiye Finans – TFX Target

TFX Target; Türkiye Finans müşterilerine özel olarak geliştirilmiş piyasa takip ve döviz/kıymetli maden alış/satış platformudur. TFXTARGET platformunu dilerseniz özel bir program indirmek zorunda olmadan internete bağlı bilgisayarınız üzerinden, dilerseniz mobil uygulaması ile cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz. 

Albaraka Türk – İnsha

Avrupada ilk olarak dijital faizsiz bankacılık servisi olarak yola çıkan İnsha, bir altyapı bankacılığı hizmeti sunan SolarisBank ile Albaraka Türk’ün işbirliği sonucunda “insha” adıyla faizsiz dijital bankacılık modelimizi ortaya çıkarıldı. Kullanımı kolay, güvenli bankacılık hizmeti sunan, hedef kitleleri heyecanlandıran, dinamik, enerjik; bankacılık işlem süreçleri şeffaf ve yalın bir bankacılıktır. Müşteri memnuniyetini önemseyen, duygusal zihinlere hitap eden deneyimleriyle yepyeni bir boyut sunmak için sınırlarının ötesine geçti. 

Albaraka Türk – Alneo

KOBİ’ler için “POS”, KOBİ’lerin müşterileri için ise “Cüzdan” uygulamasından oluşan yapay zeka destekli kolay ve hızlı ödeme platformu olarak karşımıza çıkan “Alneo”, üye iş yerlerinin POS cihazı kullanmaksızın tüm kredi kartlarından zaman/mekan bağımsız doğrudan ödeme almalarına olanak tanıyor. Kullanıcıların QR kod ve SMS gibi kanallardan doğrudan ödeme almalarını da sağlayan Alneo, müşterilerin ise “Alneo Cüzdan” ile istediği kredi kartını kullanarak alışverişlerini rahatlıkla yapabilmelerine imkân tanıyor.


Birçok dijital bankacılık servisi bulunuyor ancak farklılaştırılmış şekilde analiz edildiğinde bu saydıklarımız ülkemiz Katılım Bankacılığı için ürün bazında en ön sıralarda gelmektedir. Yapay zeka ve dijital pazarlama kurallarının her geçen gün değişmesi ve gelişmesi ile beraber bu ürünlerde özellik artışının fazlalaşacağını söylemek, yanlış olmayacaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir